Paragraf 22 to tytuł powieści Josepha Hellera, która opowiada o losach amerykańskich lotników stacjonujących we Włoszech podczas II wojny światowej. Jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych książek o tematyce wojennej, która łączy w sobie elementy satyry, czarnego humoru i absurdalnego realizmu.

Paragraf 22 to także nazwa paradoksu literackiego, który został wymyślony przez autora i który stał się symbolem sytuacji bez wyjścia, w której znajdują się bohaterowie powieści. Paradoks ten polega na tym, że żołnierze mogą uniknąć lotów bojowych tylko wtedy, gdy zostaną uznani za obłąkanych. Jednak aby uzyskać takie orzeczenie, muszą złożyć pisemny wniosek do lekarza. A skoro ktoś chce uniknąć niebezpieczeństwa i zadbać o swoje życie, to znaczy, że jest zdrowy psychicznie i musi latać dalej.

Powieść Hellera ukazuje absurdalność i bezsensowność wojny oraz krytykuje system wojskowy i biurokratyczny, który nie liczy się z ludzkim losem i godnością. Bohaterowie książki są przedstawieni jako ofiary nie tylko wroga, ale także własnych przełożonych, którzy podnoszą wymagania i nakładają coraz większe obowiązki. Jednocześnie powieść jest pełna groteskowych i zabawnych sytuacji, które świadczą o niezwykłej wyobraźni i poczuciu humoru autora.

Dodaj komentarz